IMG 4293

Novinky

Železné a zlaté České Budějovice

zzcbPřes nepříznivé počasí dorazily v sobotu na Sokolský ostrov tisíce diváků, aby se podívaly na pomyslný vrchol Slavností železné a zlaté České Budějovice 2019, a to příjezd našeho krále s družinou a rytířský turnaj.

Rytíři na koních mezi diváky vstoupili po několika salvách dělostřelců z Terezína chvilku po čtvrté hodině odpoledne. Diváci zaplnili tribuny a vyhlíželi příjezdu krále. Role Přemysla Otakara II. se ujal herec Tomáš Karger z divadla v Celetné. V hodinovém programu plném ukázek rytířských dovedností se za bouřlivého potlesku diváků stal vítězem rytíř Ivan Zajíc z Heroltic. Nutno podotknout, že všichni rytíři na koních podávali, i přes ztížené podmínky a podmáčený terén, skvělé výkony.

Po skončení turnaje si návštěvníci mohli vyzkoušet různé středověké disciplíny. Největší zájem byl o trenažér jízdy na koni, lukostřelbu nebo výuku šermu lektory z A.K.A. Akademie rytířských umění. Každý ročník při soutěžení z řad malých diváků dostane výherce putovní meč krále Přemysla Otakara II. a A.K.A. České Budějovice mu na rok daruje zdarma členství, aby mohl trénovat šerm, lukostřelbu, zápasit a účastnit se filmových projektů. Letos se vítězem stal Lukáš.

„Chlapec, který vyhrál před 2 lety se sám den před akcí přihlásil a chtěl vrátit putovní meč. Překvapilo mě to, považuji to v dnešní době trochu za zázrak. I když je meč putovní, dáváme ho vítězi s tím, že trochu předpokládáme, že se vrátit nemusí. Čestnost Denise ale potvrzuje, že slavnosti probouzejí rytířského ducha a jeho rodiče na něj mohou být právem hrdí. Rozhodli jsme se ho proto odměnit ještě jednou a znovu získává roční vstup do rytířského klubu,“ komentuje jednání minulého vítěze Petr Nůsek, majitel realizující agentury A.R.G.O.

Historickou slavnost již potřetí pořádalo město České Budějovice. Dvoudenní akce začala v pátek středověkým trhem na Piaristickém náměstí. Zde pokračovala i celou sobotu a rozšířila se i na Zátkovo nábřeží a již zmíněný Sokolský ostrov. Podél řeky návštěvníci potkali mnoho známých osobností, které se pojí k historii města. Ti se s nimi fotili a vyprávěli o svém životě. Na Sokolském ostrově se pak odehrávaly rytířské turnaje, hry a netradiční ohňová show. Piaristické náměstí patřilo mnoha známým i již zapomenutým řemeslům, středověké mučírně, kejklířům a dobovým hudebníkům.

Realizaci akce měla na starosti agentura A.R.G.O. profilm spolu se sdružením Housův mlýn v Táboře a A.K.A. Akademií rytířských umění. A je vidět, že stylová historická zábava lidi v Českých Budějovicích táhne a neodradí je ani špatné počasí. „Z účasti jsem překvapený a těší mě, že se z akce stala tradice. Takovou tradicí je i horší počasí, tak doufám, že příštími slavnostmi už ten déšť zlomíme,“ dodává s úsměvem Petr Nůsek.

 

 

Festival bojovníků

festival-bojovniku-housuv-mlyn-tabor-2553Festival historických bojovníků je každoroční setkání určené pro lidi věnující se historickému šermu a to v jakékoli jeho podobě. Vítána je i široká veřejnost, pro kterou je taktéž připraven bohatý program. Festival se koná každý podzim a to již od roku 2001, kdy se konal nultý ročník. Stěžejním bodem programu festivalu je soutěž šermířských choreografií, do které se každoročně hlásí skupiny z Česka, Slovenska, ale i Polska a dalších zemí. K doprovodnému programu se pak řadí nejrůznější semináře, workshopy, přednášky či koncerty.

„Uplynulo mnoho vody od dob, kdy šerm přestal být bojem na život a na smrt a stal se něčím víc - noblesní zábavou vyšších vrstev, pouličním uměním a v neposlední řadě populárním sportovním odvětvím. Mnohým z nás, kteří se mu po léta s nadšením věnujeme, ale stále chybí dostatek možností porovnat se s ostatními kolegy a získat inspiraci pro další růst. Festival se v průběhu času stal atraktivní diváckou podívanou, okořeněnou autentickým historickým prostředím a atmosférou Housova mlýna. Rozsahem a pojetím patří mezi unikátní evropské projekty, umožňující široké veřejnosti seznámit se realistickou a zábavnou formou s historickými bojovými technikami.“

Cílem akce je nejen koncentrovat různá, nová a originální pojetí historického boje a jejich výuky. Velký důraz je kladen na bezpečnost a kvalifikovanost předváděného. Ceníme si odvahy všech soutěžících poměřit své síly a schopnosti vyslechnout si názory odborníků. V porotě každoročně zasedají odborníci z řad profesionálních šermířských lektorů a choreografů, kaskadérů, divadelníků a historiků.

Festival pořádá Škola evropských historických bojových umění Magisterium, sdružení Housova mlýna, agentura A.R.G.O., A.K.A. – Akademie rytířských umění, za podpory Města Tábor, pod záštitou herce Jana Potměšila a zakladatele Magisteria Petera Kozy.

Více na http://www.festivalbojovniku.cz/

 

 

Jižní Čechy hostem v Linci

linec argoAkce Jižní Čechy hostem v Linci byla třídenní přehlídka jihočeské kultury a gastronomie spojená s prezentací a prodejem regionálních produktů a služeb. Organizátorem veletrhu byla Jihočeská centrála cestovního ruchu ve spolupráci se svými partnery, mezi které patří Zastupitelský úřad ČR v Rakousku, CzechTourism, CzechTrade a město Linec. Akce proběhla v termínu 16. – 18. května 2019 v centru města Linec.

Agentura ARGO zajišťovala program ve „středověké zóně“ na Promenade, mezi který patřily historické hry pro děti i dospělé, ukázky dobových řemesel, gastronomie, Filmová zbrojnice, šermíři, kejklíři, tanečnice, hudba či ohňová show. Celková návštěvnost za 3 dny průběhu akce se odhaduje na 300 000 návštěvníků.

 

Festival letectví Piešťany při příležitosti 100. výročí úmrtí generála Milana Rastislava Štefánika

Poslední let generála Milana Rastislava Štefánika z Itálie do rodné vlasti si připomněli účastníci Festivalu letectví v Piešťanech. Hold generálovi Štefánikovi vzdali organizátoři nejen ukázkami letectví ve vzduchu, ale také dramatickým ztvárněním důležitých okamžiků ze Štefánikova života na jednom z hlavních pódií. Obrazovo-hudební představení přiblížilo jeho působení v průběhu organizování československých legií, ale i při založení Československé republiky. Hlavní role se zhostil hostující herec Slovenského národního divadla Juraj Loj. O scénář a režii se postaral Jakub Nvota.

ARGO zajišťovalo: pohybová spolupráce

http://www.festivalletectva.sk/

 

Maroldovo panorama (Výstaviště Praha)

maroldovo panoramaMaroldovo panoráma je největším obrazem v České republice, vytvořeným v roce 1898 pro Výstavu architektury a inženýrství. Jde o panoramatický obraz Bitvy u Lipan, která se odehrála 30. května 1434 mezi kališnickými vojsky bratrstva a panskou jednotou.

Na obraze nechybí významné osobnosti, jako je Prokop Holý, Hynek Ptáček, nebo s Jiří z Poděbrad, který byl později zvolen českým králem.

ARGO zajišťovalo: odborné poradenství

https://www.vystavistepraha.eu/areal-vystaviste/maroldovo-panorama/

 

Fechtbuch: The Real Swordfighting behind Kingdom Come

fechtbuchRealistická středověká hra si žádá realistický středověký boj! Dokumentární film Fechtbuch nemapuje jen cestu Warhorse Studios za unikátním zážitkem, ale představuje středověké bojové umění jako fenomén i jako důležitou součást evropských dějin.

V dokumentu se můžete seznámit se svobodným šermířským mistrem Peterem Kozou, Petrem Vytopilem a Petrem ARGO Nůskem. Zahlédnete zde také přípravu žáků A.K.A. Akademie rytířských umění. Dokument se natáčel mimo jiné na Housově mlýně v Táboře.

ARGO zajišťovalo: odborná spolupráce, zbraně, boj

 

Animátor pro vaši firemní akci ZDARMA

IMG 8857

Objednáte-li si u nás během měsíce dubna realizaci vašeho eventu, přidáme vám k vybranému uměleckému programu animátora dle vašeho výběru zdarma (chůdař, mim, klaun, bláznivý číšník, maskot). Hodnota objednávky musí převyšovat částku 50.000 Kč. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

1. natáčecí den historického filmu 1864“

packshot

 

Naši poradci přes historické militárie spolupracují s filmovou produkcí Sirena film na projektu „1864“ o válce mezi Dány a Prusy. Bylo velkým překvaním kolik nadšenců, historických spolků i jednotlivců se tímto obdobím a dánskou historií v Čechách zabývá. Pro pana režiséra Ole Bornedala jsme natočili pracovní video, aby získal lepší představu, co české vojenské kluby nabízejí. Děkujeme Evě Hodinové, že se tohoto natáčení pro natáčení zhostila s vervou sobě vlastní a na unikátní záběry, které se jí podařily zachytit, se můžete podívat zde. 

 

Velikonoční nadělování v Kotvě

IMG 4294

Kotva rozdávala dárky a my jsme byli u toho. Během šesti dnů naše kostýmované hostesky v již tradiční dárkové velikonoční akci rozdaly 500 beránků, 800 nálepek, 500 barev na vajíčka, 300 čokoládových zajíčků. Venkovní část akce nabízela tradiční velikonoční dílny – malování kraslic, pletení pomlázek a tvoření z vizovického pečiva. I když počasí připomínalo spíš vánoce než velikonoce, děti i rodiče se nezdolně do aktivit zapojili a vše dopadlo dobře, bez omrzlin.